"Mazowsze" dla "Śląska"27 Września 2012

Były życzenia od Dyrektora  „Mazowsza” i wspaniały, dwuczęściowy koncert gości z Karolina. 26 września w Koszęcinie, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im Tadeusza Sygietyńskiego tańcem i śpiewem przyłączył się do chóru życzeń dla „Śląska” z okazji rozpoczęcia jubileuszowego sezonu artystycznego.

„Mazowsze” dla „Śląska” przygotowało przebojowy program ze swojego repertuaru pt. „Piękna nasza Polska cała”, pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. Znalazły się w nim najpiękniejsze choreografie Witolda Zapały, Michała Jarczyka, Zbigniewa Kilińskiego, Eugeniusza Paplińskiego i Elwiry Kamińskiej, która dla „Mazowsza” przygotowała wspaniałego „Krakowiaka”. Znane i lubiane piosenki w opracowaniu muzycznym Tadeusza Sygietyńskiego, z tekstami opracowanymi m.in. przez Mirę Zimińską - Sygietyńską, były owacyjnie przyjmowane przez publiczność. Nie obeszło się bez bisów przepięknej piosenki „Ej, przeleciał ptaszek” czy słynnego „Furmana”. Wielbiciele kultury ludowej z przyjemnością nucili z artystami ich inne, wielkie przeboje: „Dwa serduszka”, „Cyt, cyt”, „Piękna nasza Polska cała”.  Warstwę muzyczną tego barwnego spektaklu uzupełniały także piosenki cieszyńskie, góralskie przyśpiewki i piękne, liryczne pieśni  jak np. „Nie świeć mi miesiączku”. Tancerze z „Mazowsza” zachwycili bogactwem prezentowanych tańców regionalnych. Koszęcińska publiczność podziwiała więc tańce łowickie, sieradzkie, szamotulskie, kurpiowskie, rzeszowskie, żywieckie, z regionu Podegrodzia, Limanowej. Był też krakowiak, oberek, kujawiak, mazur a także wspaniałe, widowiskowe „Lubuskie winobranie”, porywające tańce góralskie z kapelą czy tańce i zabawy pasterskie z Jurgowa. Na scenie, jak w kalejdoskopie, zmieniały się wielobarwne stroje i rekwizyty, które wraz z kunsztem artystycznym chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Mazowsze” stworzyły niezapomniane widowisko. To był piękny prezent dla Zespołu „Śląsk” z okazji inauguracji Jubileuszu 60 - lecia. Dziękujemy!

Na pamiątkę wizyty „Mazowsza” w Koszęcinie, Dyrektor  Włodzimierz Izban podarował Zespołowi „Śląsk” pamiątkową, łowicką wycinankę i płytę DVD, z nagraniem wspólnego przedsięwzięcia Zespołów - „Weekendu na ludowo”, który uświetniły koncerty „Śląska” i „Mazowsza” w marcu tego roku, w Karolinie. „Niezmiernie się cieszę, że możemy dziś być z Wami, z okazji inauguracji Jubileuszu 60 - lecia. Dla nas to 22 tysiące 604 dzień działalności „Mazowsza” ” - powiedział Włodzimierz Izban, życząc Zespołowi „Śląsk”, aby kultywował przez kolejne dziesięciolecia to co najlepsze. Dziękując za upominki i życzenia Dyrektor Zbigniew Cierniak podkreślił, jak cenna jest dla nas rozwijająca się współpraca pomiędzy Zespołami. „Są dwa zespoły, które firmują polską kulturę na świecie - to „Śląsk” i „Mazowsze”. Dwie, niepowtarzalne instytucje, które w najpiękniejszy sposób prezentują to bogactwo poza granicami kraju” - dodał Dyrektor Zbigniew Cierniak.

Występ Zespołu „Mazowsze” w namiocie koncertowym na dziedzińcu kompleksu - pałacowo - parkowego w Koszęcinie, zakończył sezon plenerowych imprez w siedzibie Zespołu „Śląsk”.(AK)

Powrót
Kwiecień 2019
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi