Zakończyła się amerykańska trasa Zespołu "Śląsk"08 Listopada 2012

Dziewięć koncertów w dziesięć dni, na artystycznym szlaku osiem amerykańskich miast w sześciu stanach Wschodniego Wybrzeża - tak w największym skrócie przedstawia się zakończona właśnie jesienna trasa koncertowa w Stanach Zjednoczonych.  Artyści przywieźli ze sobą moc wrażeń i emocji, jakich dostarczyła wdzięczna publiczność. Za Ocean Zespół powróci w marcu 2013 roku.

Od 26 października do 4 listopada „Śląsk” odwiedził Chicago, Detroit, Cleveland, Youngstown, Philadelphię, New Britain i Stamford. Od początku trasy artystom towarzyszyło gorące przyjęcie publiczności, która owacyjnie przyjmowała ich na koncertach. Już pierwsze występy w Chicago pokazały jak bardzo publiczność - zwłaszcza polonijna - niezmiennie czeka na Zespół „Śląsk” i ile wzruszeń dostarczają polskie pieśni i tańce. Warto przypomnieć, że tej jesieni „Śląsk” wyjechał za Ocean już po raz dziesiąty w swojej historii, a trasa miała szczególny wymiar, odbywała się bowiem w ramach obchodów Jubileuszu 60 - lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. 

Artyści zapamiętają ten wyjazd także z innego powodu. Podczas ich pobytu w Stanach Zjednoczonych, Wschodnie Wybrzeże walczyło z huraganem Sandy, który swoim zasięgiem objął m.in. miasta zaplanowanej trasy koncertowej. Jak informował na bieżąco ze Stanów Zjednoczonych Dyrektor Zbigniew Cierniak, odczuwali potężną siłę wiatru, ale w dniu największego szaleństwa żywiołu Zespół przebywał daleko od epicentrum huraganu. Dzięki ogromnemu wysiłkowi organizatora trasy - „Polski Express Mass Media”, nie odwołano koncertów, które zaplanowane były m.in. w New Jersey i Philadelphi - miastach dotkniętych zniszczeniami. Niestety potężny żywioł przeszkodził części widzów w dotarciu na koncerty. Wielogodzinne kolejki na stacjach benzynowych i ograniczenia w ruchu ulicznym spowodowały, że niektórzy nie mieli możliwości dojazdu na spotkania ze „Śląskiem”. Mimo kłopotów z dostawą prądu i zalań spowodowanych ulewnym deszczem - artyści Zespołu z pełnym profesjonalizmem stanęli na wysokości zadania, by nie zawieść swojej publiczności. Wszystkie koncerty się odbyły, a program trasy został zrealizowany z sukcesem.
Niezapomniane pozostaną nie tylko występy dla amerykańskich i polonijnych widzów, także za kulisami odbywały się wzruszające spotkania, m.in. w Chicago z Polonią rodem z Podhala oraz w New Britain z polonijnym Klubem Sokół.

5 listopada, z lotniska w Nowym Jorku wystartował samolot do Warszawy z 80 - osobową ekipą „Śląska” na pokładzie. Dziesiąta trasa koncertowa Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” przeszła do historii. Po długiej podróży artyści powrócą do codziennych zajęć w Koszęcinie od 12 listopada.

W ramach Jubileuszu 60 - lecia Zespołu, „Śląsk” będzie koncertował za Oceanem także wiosną 2013 roku. Trasa obejmie m.in.: Pittsburgh, Princeton, Worchester i Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych oraz Toronto i Hamilton w Kanadzie. Honorowy Patronat nad trasą koncertową, jak i całym Jubileuszem Zespołu, objął Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz.(AK)

Powrót
Kwiecień 2019
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi