"Wesele na Górnym Śląsku" w Karolinie11 Marca 2013

Już po raz drugi Zespół „Śląsk” uczestniczył w wydarzeniu „Weekend na ludowo”, organizowanym w Europejskim Centrum Matecznik „Mazowsze” w Karolinie - siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Z tej okazji artyści Zespołu „Śląsk” wraz z aktorami śląskich teatrów, zaprezentowali publiczności „Wesele na Górnym Śląsku”.

„Weekend na ludowo” po raz pierwszy odbył się w Karolinie w 2012 roku. Podczas dwudniowego święta polskiego folkloru na scenie Matecznika wystąpiły Zespoły „Śląsk” i „Mazowsze”. Oprócz koncertów organizatorzy zadbali o liczne atrakcje w postaci stoisk reklamujących produkty regionalne, wyroby rzemiosła artystycznego i regionalne przysmaki.

Koncerty gigantów folkloru były główną atrakcją wydarzenia także i w tym roku. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który od kilku lat regularnie odwiedza siedzibę „Mazowsza”, tym razem przyjechał do Karolina z najnowszym repertuarem - widowiskiem obrzędowym „Weselem na Górnym Śląsku”. Artyści chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” wraz z aktorami śląskich teatrów, zaprezentowali warszawskiej publiczności niezwykłe oblicze śląskiej tradycji, muzyki, tańca i śpiewu, które w obrzędzie weselnym na Górnym Śląsku grają pierwsze skrzypce. Przed spektaklem słowo wstępne wygłosił Prezes Polskiego Radia Katowice, Henryk Grzonka, który przybliżył sylwetkę autora „Wesela na Górnym Śląsku”, Stanisława Ligonia, opowiedział także genezę powstania widowiska. Zwrócił uwagę, że w 1930 roku pierwszy raz poza Śląskiem „Wesele” Ligonia wystawiono właśnie w Warszawie. „Dziś zamykamy historyczną pętlę - powiedział Prezes Henryk Grzonka - bo w kilka miesięcy po premierze „Wesela” w wykonaniu artystów Zespołu „Śląsk”, widowisko będzie zaprezentowane na Mazowszu, w Karolinie”.

Warszawska publiczność z entuzjazmem przyjęła śląskie wesele, nagradzając artystów owacją na stojąco. Gorące brawa były wyrazem uznania dla wykonawców oraz wspaniałej, śląskiej kultury i tradycji, którą dzięki widowisku Stanisława Ligonia mogli poznać bliżej. Za ten aplauz, widzom pokłonił się także reżyser widowiska, Henryk Konwiński.

Po koncercie na scenę wjechał okazały, jubileuszowy tort od Zespołu „Mazowsze”. Pełniący obowiązki Dyrektora Zespołu „Mazowsze”, Włodzimierz Izban, przypomniał, że obydwa Zespoły świętując  swoje jubileusze: „Mazowsze” 65 - lecie, „Śląsk” - 60 - lecie, kończą w tym roku razem 125 lat. Było więc gromkie „Sto lat!” od publiczności i życzenia od członków Zespołu „Mazowsze”. Urodzinowy bukiet na ręce Dyrektora Zbigniewa Cierniaka wręczyła także Przewodnicząca Sekcji Tańca i Baletu ZASP, Barbara Sier - Janik, wyróżniając Zespół okolicznościową pamiątką „Z okazji Jubileuszu 60 - lecia i w dowód uznania wspaniałości dokonań artystycznych w skali międzynarodowej”.

W roku Jubileuszu w sposób szczególny pamiętamy także o ludziach, którzy tworzyli sukcesy Zespołu „Śląsk”. Będąc tak blisko Warszawy, w przeddzień 5 rocznicy śmierci śp. Jerzego Wójcika - wieloletniego Dyrektora Artystycznego Zespołu „Śląsk” - delegacja Zespołu odwiedziła grób Dyrektora na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.(AK)

Powrót
Kwiecień 2019
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi